ORGANIZATORZY

line

organizator

organizator

PARTNERZY

line

partner
Konkurs organizowany w ramach Światowych Dni Społeczeństwa Informacyjnego

organizator

organizator

organizator

PATRONATY

line

Patronat Medialny

partner

sponsor

partner

line

Patronat Honorowy

patron
Marek Sowa
Marszałek Województwa Małopolskiego

patron

patron

patron

patron
Elżbieta Polak
Marszałek Województwa Lubuskiego

patron
Marszałek Województwa Podkarpackiego

patron

patron
Adam Jarubas
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

patron
Adam Struzik
Marszałek Województwa Mazowieckiego

patron
Jacek Protas
Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

patron

patron
Krzysztof Hetman
Marszałek Województwa Lubelskiego

patron
Jarosław Dworzański
Marszałek Województwa Podlaskiego

patron

patron

patron

patron

patron

patron
Wielkopolski Kurator Oświaty

patron
Zachodniopomorski Kurator Oświaty

patron

patron
Pomorski Kurator Oświaty

patron

patron

 
 

banner

W konkursie wzięło udział:

800 szkół 23 478 uczniów

line

szukaj na stronie konkursu:  

line

Nowe technologie w życiu i szkole – w finale PTI wybrało najlepszych uczniów
17-05-2013 11:08

Zakończyła się III edycja ogólnopolskiego konkursu dla szkół, Technologie Informacyjno-Komunikacyjne? TAK! (TIK?-TAK!), organizowanego przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. W tym roku do boju stanęło aż 23,5 tys. uczniów, a na podium triumfowali m.in. przedstawiciele woj. małopolskiego oraz śląskiego. Z jakimi zagadnieniami zmierzyli się młodzi w tym roku?

23,5 tys. uczniów, 800 szkół z całej Polski, patronat, Ministerstwa Edukacji Narodowej, 13 Marszałków Województw, 11 Kuratorów Oświaty oraz dużych marek z branży nowych technologii – tegoroczna edycja ogólnopolskiego konkursu TIK?-TAK! organizowanego przez Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz ECDL Polska (European Computer Driving Licence) dobiegła końca. Wsparcia medialnego tej inicjatywie udzielił „Głos Nauczycielski” oraz „Sieciaki.pl”.

W finałowym etapie rozgrywek o podium walczyło 43 uczniów, w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Poza dobrą odpowiedzią liczył się czas, zatem rozgrywki na żywo wzbudzały ogromne emocje również publiczności. Uczniowie musieli odpowiedzieć poprawnie na 25 pytań wyświetlanych na ekranie w ramach systemu Activote, dostarczonego przez partnera konkursu, firmę VERX.

Jakie pytania w tym roku?

- Przygotowując pytania dla uczniów w tym roku, konsultowaliśmy się ze znanymi markami z branży, jak Grupa Allegro, PayU, Motorola Solutions, Microsoft czy NASK. Naszym celem jest wyszukanie młodych talentów;  uczniów, którzy w przyszłości być może podbiją rynek nowych technologii w Polsce, jak i na świecie – mówi Beata Chodacka z Polskiego Towarzystwa Informatycznego, współorganizator konkursu TIK?-TAK!

Finaliści III edycji konkursu TIK?-TAK! musieli zmierzyć się z szerokim zakresem tematycznym – od rozwinięcia takich pojęć, jak crowdfunding, VSP, certyfikat SSL, przez wskazanie siedzib wiodących na świecie marek z rynku nowych technologii, po perfekcyjną znajomość zawansowanych opcji pakietu Microsoft Office. Nie zabrakło także pytań związanych z rynkiem e-biznesu, bankowości czy social media, gdyż - jak podkreślają organizatorzy akcji - nadrzędnym zadaniem konkursu ma być umiejętne wykorzystywanie przez młodych nowych technologii w życiu codziennym. A te są dziś obecne w życiu coraz młodszych Polaków.

- Konkurs organizowany przez Polskie Towarzystwo Informatyczne jako jeden z nielicznych promuje wykorzystanie nowych technologii w życiu codziennym, w pracy i w szkole. Jest to o tyle istotne, że osoby niepełnoletnie są dziś coraz częściej traktowane jako pełnoprawni konsumenci - mogą zakładać konta w banku, posiadać własną kartę płatniczą, kupować w sieci, a nawet zarządzać kontem oszczędnościowym – mówi Wojciech Czajkowski, dyrektor zarządzający PayU SA.

Rozgrzewką przed finałowymi rozgrywkami były warsztaty m.in. z bezpieczeństwa w sieci czy praw niepełnoletniego e-konsumenta przeprowadzone przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Grupę Allegro. Uzupełnienie stanowiły również warsztaty z technologii wykorzystywanych przy produkcji robotów, które przygotowała Motorola Solutions. Finał uświetnili m.in.: Krystyna Marczewska, ekspert z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ewa Janczar z Urzędu Marszałkowskiego oraz przedstawiciele Kuratoriów Oświaty i Urzędów Marszałkowskich.

Najlepsi uczniowie w kraju – kto powtórzył sukces z ubiegłego roku?

Kto triumfował w tegorocznej edycji konkursu? Pierwsze miejsca zajęli kolejno: Bartłomiej Wacławik ze Szkoły Podstawowej nr 113 w Krakowie (woj. małopolskie), Wojciech Geisler z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Krapkowicach (woj. opolskie) oraz Adam Szady z LO nr 3 w Zabrzu (woj. śląskie). Co ciekawe, zdobywca I miejsca w na poziomie szkół podstawowych, Bartłomiej Wacławik, nie dał szans konkurencji również w ubiegłym roku.

Po dwa miejsca na podium przypadły reprezentantom województw małopolskiego oraz śląskiego – oba te regiony oraz woj. lubelskie były w tym roku najliczniej reprezentowane przez zaangażowane szkoły i uczniów, którzy wzięli udział w rozgrywkach na etapie regionalnym. Zwycięzcy otrzymali m.in. ipady, konsole xBox tablety, oraz inne akcesoria z kategorii RTV/Elektronika ufundowane przez licznych sponsorów konkursu TIK?-TAK! ( Microsoft, Motorola, PayU, Grupa Allegro,  SAD, Dreamtec, VERX, WiznaNet, Youngcoder, Platinet, Antyściąga.pl, 2edu oraz Centra Egzaminacyjne ECDL:  KCE, BROst, KISS i wydawnictwa Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwo Szkolne PWN).  Dzięki wsparciu sponsorów, każdy z uczestników wyjechał z Warszawy z nagrodą. Po oficjalnym ogłoszeniu wyników finału i wręczeniu nagród Polskie Towarzystwo Informatyczne wraz z Polskim Biurem ECDL zaprosiło uczniów do zwiedzania Muzeum Techniki, co po tak gorących rozgrywkach było ciekawą i relaksującą częścią dnia.

Nagrodziliśmy także najbardziej zaangażowane szkoły

Organizatorzy nagrodzili również szkoły, które najliczniej i z największym zaangażowaniem brały udział w tegorocznej edycji gry. Wśród najlepszych znalazło się 6 placówek: małopolska SP nr 3 z Pcimia, Gimnazjum nr 24 z Krakowa, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Ryglic, SP z Nowej Soli  (lubuskie), Gimnazjum w Obrze (wielkopolska) oraz Technikum nr 2 z Dębicy (podkarpackie). Szkoły otrzymały m.in. tablice interaktywne od firmy VERX, rzutnik od PTI, dzienniki elektroniczne od firm Dreamtec i Wizja Net oraz dostęp do materiałów edukacyjnych Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego oraz roczną licencję systemu Antyściąga.pl. programu do weryfikowania samodzielności pisemnych prac domowych. Dodatkowo szkoły z pierwszych miejsce otrzymały roczną prenumeratę tygodnika „Głos Nauczycielski” ufundowanego przez wydawnictwo o tej samej nazwie.

Podczas finału zostały wręczone nagrody w konkursie „Bezpieczny w sieci – powiedz o tym innym” organizowanym przez PTI oraz Bonus TIK?-TAK! Startuj z Youngcoderem w zakresie programowania. Wyróżniono również najlepszych Egzaminatorów ECDL w Polsce.

Szczegółowe wyniki oraz fotorelację z tegorocznej edycji konkursu można znaleźć na stronie
www.tik-tak.eecdl.pl/final

RSSRSS

line

patron Inicjatywa objęta patronatem Ministra Edukacji Narodowej

SPONSORZY

line

sponsor

sponsor

sponsor

sponsor

sponsor

organizator

sponsor

organizator

sponsor

sponsor

partner

sponsor

sponsor

sponsor

sponsor

sponsor

Elektroniczny dziennik

line

polityka prywatności